PLA / biotworzywa

Termin bioplastik składa się z dwóch słów: bio i plastik. Dla wielu osób są to dwa sprzeczne terminy. Jednak plastik rzeczywiście może być biologiczny. Termin ten nie jest jednak wystarczająco chroniony, dlatego istnieją różne jego definicje.


3 min czytania

Bioplastic / PLA

Czym dokładnie jest biotworzywo i do czego jest wykorzystywane?

Dla niektórych biotworzywa to tworzywa sztuczne produkowane na bazie surowców odnawialnych. Dla innych są to wszystkie tworzywa sztuczne (w tym tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej), które ulegają biodegradacji. Nasze biotworzywa są zarówno wykonane z surowców odnawialnych, jak i biodegradowalne. Większość naszych produktów z tworzyw sztucznych jest wykonana z bioplastycznego kwasu polimlekowego (PLA), który jest produkowany na bazie skrobi roślinnej.

Obecnie tylko 0,05 procent produkcji skrobi przemysłowej jest wykorzystywane do produkcji bioplastików. Oznacza to, że jak dotąd tylko niewielka część konwencjonalnych tworzyw sztucznych została zastąpiona. Niemniej jednak, według różnych badań (w tym „Global Bioplastic Market Forecast to 2020”, 2016 i „Market Study on Bioplastics” firmy Ceresana, 2014), biotworzywa mają ogromny potencjał rynkowy i wzrostowy, ponieważ postępy w technologii produkcji i wzrost wydajności sprawiają, że są one bardziej konkurencyjne w porównaniu z tworzywami sztucznymi na bazie ropy naftowej. Oczekuje się, że udział biotworzyw będzie nadal wzrastał w nadchodzących latach i zastąpi stare tworzywa sztuczne.

Od skrobi roślinnej do bioplastikowych kubków

Każda roślina przeprowadza fotosyntezę i przekształca pochłonięty CO2 i wodę w glukozę i tlen przy pomocy światła słonecznego. Cukier, który nie jest potrzebny, jest przechowywany w postaci skrobi. To właśnie skrobia roślinna jest dla nas ważna, ponieważ stanowi bazę surowcową do produkcji biotworzyw.

Tylko rośliny uprawiane przemysłowo (np. kukurydza), które nie nadają się do spożycia przez ludzi, są wykorzystywane jako podstawa naszych produktów PLA. Poniżej wyjaśniamy poszczególne etapy przekształcania skrobi roślinnej w przyjazne dla środowiska kubki i tacki Green Box PLA.

Etapy produkcji produktów z biotworzyw sztucznych

  1. Skrobia roślinna jest fermentowana do kwasu mlekowego za pomocą bakterii kwasu mlekowego, a następnie przekształcana w długołańcuchowe polimery węglowe - kwas polimlekowy - w procesie polimeryzacji
  2. Z kwasu polimlekowego (PLA) powstają małe plastikowe granulki, które można następnie wykorzystać do formowania dowolnych przedmiotów. W naszym przypadku granulki są przekształcane w folię biotworzywową. Folia przechodzi przez różne maszyny i jest formowana w kubki i tace za pomocą form, stempli i ciepła.
  3. To wszystko! Kubki i miski Green Box PLA są gotowe do transportu i z niecierpliwością czekają na wykorzystanie w Twojej firmie.

Specjalne właściwości biotworzyw

  • Wysoka wytrzymałość
  • Wolne od BPA i innych szkodliwych substancji
  • Są oparte na skrobi roślinnej
  • Są w pełni biodegradowalne zgodnie z normą EN/DIN13432
  • Termoplastyczność, dzięki czemu można je formować w dowolne przedmioty

Przewaga nad konwencjonalnymi tworzywami sztucznymi

Według badań przeprowadzonych przez naszych dostawców, biotworzywa, takie jak kwas polimlekowy (PLA), mają również przewagę nad konwencjonalnymi tworzywami sztucznymi, jeśli chodzi o produkcję. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej, takich jak PS i PET, produkcja kwasu polimlekowego (PLA) generuje około 60% mniej emisji CO2, a także zużywa 50% mniej energii nieodnawialnej.

W badaniach „od kołyski do kołyski” PLA ma również zalety pod względem efektu cieplarnianego i ochrony zasobów, a także pozytywne wyniki dla ogólnego bilansu środowiskowego. Należy jednak zauważyć, że badania mogą się różnić ze względu na różne współczynniki obliczeniowe dla ogólnego bilansu środowiskowego.

Tworzywa sztuczne o krótkiej żywotności zamiast tworzyw sztucznych o długiej żywotności

Kwas polimlekowy (PLA) jest biodegradowalnym i kompostowalnym bioplastikiem. PLA z certyfikatem DIN 13432 rozkłada się do co najmniej 90% w ciągu 90 dni w kompostowni przemysłowej. Rozkład na zewnątrz trwa zwykle dłużej ze względu na różne czynniki. Oprócz podstawowych substancji organicznych, po rozkładzie nie pozostają żadne toksyczne pozostałości, takie jak chlorowane związki węglowodorowe lub substancje nieorganiczne. Z drugiej strony, rozkład plastiku na bazie ropy naftowej może trwać wieki lub tysiąclecia. Nawet wtedy pozostają drobne, potencjalnie toksyczne mikrocząsteczki, które są zjadane przez zwierzęta, a zatem częściowo także przez nas. W morzu mikrocząsteczki plastiku absorbują nawet toksyny z wody. Również na lądzie plastik może uwalniać toksyczne substancje i pogarszać żyzność gleby. Z tego powodu ważne jest, aby zastąpić produkty z tworzyw sztucznych, które przetrwają, produktami biotworzywowymi o krótkim okresie trwałości.



Produkty powiązane

Odkryj produkty polecane przez nas do tego tematu.

1 z 8